Συμμετοχή του σχολείου μας στο 3ο μαθητικό Φεστιβάλ Μαθητικής δημιουργίας

Το 3ο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας θα διεξαχθεί στις 19 και 20 Απριλίου 2013 παράλληλα σε 8 πόλεις!

Η Γ' τάξη του σχολείου μας θα συμμετάσχει στο Φεστιβάλ της Αλεξανδρούπολης. Λόγω απουσίας των μαθητών σε 4ήμερη εκδρομή στον Βόλο, δημιουργήθηκε το παρακάτω βίντεο - παρουσίαση των έργων τους. Το βίντεο αυτό θα προβληθεί στο φεστιβάλ.

Τα έργα των μαθητριών και μαθητών του σχολείου μας που παρουσιάζονται στο παραπάνω βίντεο, έγιναν στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής. Δημιουργήθηκαν στο περιβάλλον προγραμματισμού Scratch το οποίο είναι ανοιχτό λογισμικό - λογισμικό ανοιχτού κώδικα και μπορείτε να το κατεβάσετε από [εδώ].

Το έργο του μαθητή Ευθύμη Ακρίβου (μαθητή του Γ1) θα συμμετάσχει και στον διαγωνισμό "Μηδέν τροχαία στις Ισόπεδες Διαβάσεις" που διοργανώνει το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας Πάνος Μυλωνάς.