Η Φυσική σε φωτογραφίες

Θέ?α: Διαγωνισ?ός «Η Φυσική σε Φωτογραφίες»

Στο πλαίσιο διδασκαλίας του μαθήματος της Φυσικής το 2ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου προκηρύσσει Διαγωνισμό και Έκθεση Φωτογραφίας ?ε θέμα «Η Φυσική σε Φωτογραφίες».Ο διαγωνισ?ός έχει στόχο να ενεργοποιήσει τομαθητή να αποτυπώσει-φωτογραφίσει ένα φυσικό φαινό?ενο και στη συνέχεια να το εξηγήσει. Οι φωτογραφίες των συμμετεχόντων θα εκτεθούν μετά τη λήξη του διαγωνισμού στο σχολείο.

Δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό έχουν οι μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου. Οι αρχικές δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν στον διδάσκοντα του μαθήματος έως τις 15 Νοεμβρίου 2017.

Οι όροι συμμετοχής για το διαγωνισμό είναι οι ακόλουθοι:

α. Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι αυθεντικές και όχι έργο τρίτων.

β. Κάθε διαγωνιζό?ενος ?πορεί να φωτογραφήσει ?όνο ένα (1) φυσικό φαινόμενο, με τρεις (3) φωτογραφίες, έγχρωμες ή ασπρόμαυρες, από τρεις (3) διαφορετικές οπτικές γωνίες. Οι φωτογραφίες να προέρχονται από ψηφιακές ?ηχανές.

γ. Οι φωτογραφίες που θα υποβληθούν (μία από τις τρεις που θα ληφθούν) πρέπει να έχουν μέγεθος Α4 (20 x 30 cm). Η εκτύπωση της φωτογραφίας θα πρέπει να γίνει σε φωτογραφικό χαρτί. Στο φωτογραφικό χαρτί που θα υποβληθεί πρέπει να υπάρχει ?όνο ?ία από τις τρεις φωτογραφίες, κατά την κρίση των διαγωνιζομένων.

δ. Η φωτογραφία να είναι σε ψηφιακό αρχείο JPEGimage (.jpg)

ε. Δεν πρέπει να γίνει ?ορφοποίηση ή αλλαγή της φωτογραφίας ?ε τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή.

στ. Κάθε συ??ετοχή θα θεωρείται έγκυρη εφόσον αναγράφονται τα στοιχεία του κάθε διαγωνιζό?ενου στο ειδικό έντυπο συμμετοχής.

Τα στοιχεία του διαγωνιζόμενου θα πρέπει να:

1. Συμπληρωθούν στο ειδικό έντυπο συμμετοχής που βρίσκεται αναρτημένο στην ιστοσελίδα του σχολείου  http://2gym-didym.evr.sch.gr/p/

$1ii.   Καλύπτονται ?ε ειδικό αυτοκόλλητο που μπορεί να προμηθευτεί από το σχολείο.

ζ. Μαζί ?ε τις τρεις φωτογραφίες που θα υποβληθούν ηλεκτρονικά ο διαγωνιζόμενος θα πρέπει να αποστείλει και ένα ?ικρό κεί?ενο το οποίο θα εξηγεί το φαινό?ενο που αποτύπωσε στις φωτογραφίες του. Το κεί?ενο δεν πρέπει να ξεπερνά τις 200 λέξεις.

η. Οι φωτογραφίες θα πρέπει να υποβληθούν τόσο ηλεκτρονικά όσο και σε εκτυπωμένη μορφή μαζί ?ε το Έντυπο Συμμετοχής μέχρι τη Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 στη διεύθυνση του σχολείου.

θ. Η φωτογραφία μαζί ?ε το μικρό κείμενο θα πρέπει να υποβληθούν και σε ηλεκτρονική μορφή, ?ε θέμα:Διαγωνισμός«Η Φυσική σε Φωτογραφίες», στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .Η ηλεκτρονική αποστολή θα πρέπει να διεκπεραιώνεται από το e-mail του διαγωνιζό?ενου ?αθητή.

Οι φωτογραφίες θα αξιολογηθούν από ειδική επιτροπή. Τα κριτήρια αξιολόγησης των έργων θα είναι:

$1?        η επεξήγηση του φαινο?ένου του θέ?ατος της φωτογραφίας,

$1?        η πρωτοτυπίακαι

$1?        η αισθητική πλευρά του έργου.

Τα τρία καλύτερα έργα-φωτογραφίες που θα επιλεγούν, θα βραβευτούν από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Διδυμοτείχου. Έπαινος θα δοθεί στους επόμενους δύο βραβευθέντες μαθητές/τριες.

Διευκρινίζεται ότι η συ??ετοχή στον διαγωνισ?ό είναι προαιρετική.