Το Διδυμοτείχου

Το Διδυμότειχο είναι κωμόπολη της Δυτικής Θράκης με 8.374 κατοίκους, έδρα της ομώνυμης επαρχίας του νομού Έβρου. Βρίσκεται σε απόσταση 85 χιλιομέτρων από την Αλεξανδρούπολη και 2 χιλιομέτρων από τα σύνορα της Ελλάδας με την Τουρκίας. Σύμφωνα με μια θεωρία το όνομά της το πήρε από τα διπλά τείχη του κάστρου Καλέ ενώ σύμφωνα με μια άλλη θεωρία το όνομα οφείλεται στις δύο αντικριστές οχυρωμένες πόλεις (οι δύο οχυρώσεις, η μία στο σημερινό Καλέ και η άλλη στο απέναντι λόφο της Αγίας Πέτρας που τον 3ο μ.Χ. εξυπηρετούσαν του Ρωμαίους ο οποίοι αντιμετώπιζαν βαρβαρικές επιδρομές). Παλαιότερα η ρωμαϊκή πόλη Πλωτινόπολη βρισκόταν στο λόφο της Αγίας Πέτρας όπου τα τελευταία χρόνια γίνονται αρχαιολογικές ανασκαφές και προσπάθεια ανάδειξης του αρχαιολογικού χώρου.

Σώζονται ακόμα τα δεσμωτήρια που είχε φυλακιστεί ο βασιλιάς της ΣουηδίαςΚάρολος ΙΒ' το 1713 από του Οθωμανούς. Το Τέμενος Βαγιαζήτ (Μεχμέτ Α') στη πλατεία της πόλης θεωρείται ένα από πιο μεγαλόπρεπα οθωμανικά τεμένη στην Ευρώπη και εγκαινιάστηκε το 1420.

[Πηγή]

Περισσότερα στοιχεία για την πόλη αλλά και την περιοχή του Δήμου Διδυμοτείχου μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Δήμου Διδυμοτείχου.

Θέμα: Τα αξιοθέατα του Διδυμοτείχου

Περιγραφή: Περιπλάνηση σε μερικά από τα σπουδαιότερα μνημεία του Διδυμοτείχου

Δημιουργική δράση για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2016 (09 Φεβρουαρίου 2016)
Κατηγορία video: Αξιοθέατα