Ομορφαίνοντας την αυλή μας.

Λένε πως: " A ν φυτέψεις ένα δένδρο σήμερα θα έχεις ένα δάσος αύριο".

Εμπνεόμενοι οι μαθητές μας από αυτό το πνεύμα συμμετείχαν στην δενδροφύτευση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας στις 2-3-2016. Με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και χαρά όλοι οι μαθητές του σχολείου έβαλαν τα δυνατά τους, να αλλάξουν την όψη της αυλής μας. Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Δένδρα και δενδρύλλια, που παραχώρησε στο σχολείο μας το Δασαρχείο Διδυμοτείχου, ομορφαίνουν πλέον την σχολική αυλή μας.

Δεν υπάρχει πιο όμορφη εικόνα από το να βλέπεις τους μαθητές να συμμετέχουν με χαμόγελο και ενεργητική διάθεση στον εξωραϊσμό του σχολείου τους. Να αντιλαμβάνονται τον σχολικό χώρο όχι ως αφιλόξενο περιβάλλον, αλλά και ως χώρο δημιουργίας και προσωπικής έκφρασης.

Έχοντας λοιπόν την πεποίθηση ότι τέτοιες πρωτοβουλίες ενέχουν παιδευτικό και παιδαγωγικό χαρακτήρα, συνεχίζουμε το έργο μας και την προσπάθειά μας.

Το καλωσόρισμα της άνοιξης απέκτησε άλλο νόημα για το σχολείο μας.