Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου

saferinternetday2016

Στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου το 2ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου, συμμετείχε ενεργά στη διαδικασία με ενημέρωση και παρουσίαση κατάλληλου υλικού για μαθητές και εκπαιδευτικούς σχετικά με το πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε στο διαδίκτυο. Από το φυλλάδιο «Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου - συνοπτικός οδηγός για τους μαθητές» αναφέρθηκαν τα σημεία που χρήζουν προσοχής όταν σερφάρουμε στο διαδίκτυο, και δόθηκε ο λόγος στους μαθητές για να περιγράψουν αντίστοιχα περιστατικά που μπορεί να τους έχουν συμβεί. Τέλος παρουσιάστηκαν video κατάλληλα με σκοπό να δώσουν στους μαθητές το ερέθισμα να σκεφτούν και να παραλληλίσουν ότι η συμπεριφορά που έχουμε στον ψηφιακό κόσμο πρέπει να είναι η ίδια με τη συμπεριφορά που έχουμε στην κανονική μας ζωή.

Στους μαθητές μοιράστηκαν τα ενημερωτικά φυλλάδια: ?Ξέρεις ποια είναι η διαδικτυακή σου φήμη;? και ?Τι είναι ο Διαδικτυακός Εκφοβισμός? από το saferinternet. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστοσελίδα http://internet-safety.sch.gr και το υλικό που υπάρχει σε αυτήν.

links χρήσιμα για τους μαθητές.