1η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Κατηγορία: Uncategorised

Η ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016 ? 2017

Aγαπητοί γονείς,

Με την ευκαιρία της νέας σχολικής χρονιάς, τόσο εγώ ως Διευθυντής αλλά και το Διδακτικό Προσωπικό του Σχολείου απευθύνουμε σε όλους εγκάρδιο χαιρετισμό αγάπης και σας ευχόμαστε υγεία και οικογενειακή ευτυχία.

Σας δίνουμε τη διαβεβαίωση ότι θα καταβάλουμε κάθε προσπάθεια για την επιτυχία των στόχων του Σχολείου μας, για την πρόοδο και προκοπή των παιδιών μας. Το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι ίσως το μοναδικό επάγγελμα στον κόσμο που ακολουθώντας τον κύκλο της ζωής προσφέρει ευκαιρίες για νέες αρχές και νέα ξεκινήματα. Ξεκινήματα που επιτρέπουν επανασχεδιασμό και επανάδραση, σε όσα δεν προλάβαμε ή δεν σκεφτήκαμε τις χρονιές που πέρασαν. Ξεκινήματα που τροφοδοτούνται από νέα οράματα και νέες προσδοκίες σε σχέση με αυτά που κάναμε ως τώρα.

Η επιτυχία του έργου του Σχολείου στηρίζεται κατά κύριο λόγο:

α.  στην ορθή οργάνωση και ομαλή λειτουργία της σχολικής μονάδας

β. στη στενή επικοινωνία με το Υπουργείο Παιδείας και με άλλους  εμπλεκόμενους  φορείς

γ.  στη στενή και ειλικρινή συνεργασία ανάμεσα στην Οικογένεια και το Σχολείο

Θεωρούμε δεδομένη τη δική σας συμπαράσταση και προθυμία ώστε με συλλογική προσπάθεια να επιτύχουμε τα ποθητά αποτελέσματα.

Με την ευκαιρία θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα πιο κάτω:

1. Έναρξη μαθημάτων:Tα μαθήματα άρχισαν κανονικά από την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016, με τον Αγιασμό. Τα παιδιά έχουν ήδη κατανεμηθεί σε τμήματα και για τα οποία έχουν οριστεί οι υπεύθυνοι καθηγητές για όλα τα τμήματα.

2.   Προσέλευση παιδιών: Τα μαθήματα αρχίζουν καθημερινά στις 8:15 π.μ. ακριβώς και τελειώνουν στις 2:05 μ.μ.. Τα παιδιά θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο το πρωί στις 8:00 π.μ και όχι αργότερα από τις 8:10 π.μ.. Καθυστερημένη άφιξη των παιδιών στην τάξη δημιουργεί πολλά προβλήματα, τόσο στο ίδιο το παιδί όσο και στους συμμαθητές του και γενικά στην εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου. Γι? αυτό σας παρακαλούμε να συνεργάζεστε με τα παιδιά σας, ώστε αυτά να βρίσκονται έγκαιρα στο Σχολείο.

3.   Η άφιξη των παιδιών στο σχολείο πριν από τις 8:00 π.μ. πρέπει να αποφεύγεται. Στην περίπτωση εκείνη που ένα παιδί είναι υποχρεωμένο να κάνει κάτι τέτοιο, πρέπει:

•          Να φροντίζει το ίδιο και οι γονείς του για την προσωπική του ασφάλεια
  •     Να μη δημιουργεί προβλήματα ασφάλειας σε άλλα παιδιά
  •     Να μην καταστρέφει τη σχολική ή άλλη περιουσία

4. Αποχώρηση των παιδιών: Τα παιδιά μένουν στο σχολείο τόσο χρόνο όσο διαρκεί το ωρολόγιο πρόγραμμα, δηλαδή μέχρι τις 2:05 μ.μ.. Όταν σχολάσουν στις 2:05 μ.μ., τότε η ευθύνη για την ασφάλειά τους βαραίνει αποκλειστικά τα ίδια τα παιδιά και τους γονείς τους. Αν κάποιο παιδί, για λόγους υγείας ή άλλους λόγους, πρέπει να αποχωρήσει προτού τελειώσουν τα μαθήματα, θα πρέπει να ενημερωθεί τόσο ο υπεύθυνος καθηγητής όσο και ο Διευθυντής και θα πρέπει να συμπληρώσει το σχετικό έντυπο καταγραφής έκτακτης αποχώρησης παιδιού από τη γραμματέα του σχολείου. Εξυπακούεται πως σε τέτοια περίπτωση κάποιος από τους γονείς ή άλλο εξουσιοδοτημένο (συγγενικό) πρόσωπο θα συνοδεύει το παιδί. Εάν η αποχώρηση είναι προγραμματισμένη, ενημερώνετε το σχολείο έγκαιρα με γραπτό σημείωμα.Υπενθυμίζεται ότι η Γραμματέας του Σχολείου, κ. Γιαμούρα Φιλιώ, βρίσκεται στο Σχολείο από τις 8:00 π.μ. μέχρι και τις 2:30 μ.μ.

5.   Προληπτικές εξετάσεις ? Εμβολιασμός παιδιών:

Με την έναρξη των μαθημάτων έχετε προμηθευτεί μέσω των παιδιών σας με διάφορα έντυπα που σας αφορούν, ως γονείς, σχετικά με το πιο πάνω θέμα. Θα παρακαλούσαμε τα έντυπα αυτά να συμπληρωθούν και να επιστραφούν υπογραμμένα στο Σχολείο, για καθαρά διοικητικούς λόγους. Υπεύθυνος καθηγητής ορίζεται ο κ. Παχτσεβάνης Ευάγγελος, καθηγητής Φυσικής Αγωγής.

Στεργάτος Γεώργιος

MSc Εκπαιδευτική Ηγεσία και Πολιτική